Hogyan vezessünk be tudatosan hatékony és sikeres béren kívüli juttatásokat?

ápr 9, 2025 | Adásban

A béren kívüli juttatásoknak nagy szerepe van abban, hogy a munkavállalók hogyan viszonyulnak a munkahelyükhöz. Viszont csak akkor tudnak igazán sikeresek lenni, ha jól vannak kitalálva. Egy rosszul megtervezett juttatási rendszer ugyanis több kárt okozhat, mint hasznot. De mégis, hogyan találjuk meg azt, ami valóban hatékonyan működik és nem csak a HR papírokon mutat jól?

A cafetéria ma már nem csupán egy extra kedvesség a munkáltató részéről, hanem egy fontos stratégiai eszköz, ami segít a dolgozói lojalitásban, a munkáltatói márka pozitív megítélésében és a versenyképesség megtartásában. Azonban, ha valódi értéket akarunk teremteni és nem csak feleslegesen a pénzt költeni, akkor több dologra is érdemes odafigyelni. Hogy mire is? Ezt is megtudhatjuk a HR Terasz 27. adásából, ahol is a juttatásokról folytatott hasznos eszmecserét Fata László, moderátor és juttatási szakértő a vendégeivel:

  • Tóthné Harasztovics Gyöngyivel – Head of HR Services, DT IT Solutions
  • Gyöngyösi-Homik Katalinnal – HR Ösztönzés és fejlesztés vezető, Rail Cargo Hungary Zrt.

 

Miért fontos a fizetés mellett béren kívüli juttatásokat is biztosítani?

 

A cafeteria nemcsak egy plusz illetmény a munkavállalóknak, de egy lényeges üzenetet is közvetít: „Fontos vagy!” A dolgozók a béren kívüli juttatásokból érzik, hogy a cég törődik a velük, amit ma már el is várnak. Hiszen csak nézzünk szét a piacon. A fizetés csupán egy belépő a munkahelyre, ezért a vállalatok szinte versenyeznek egymással, hogy a bér mellett milyen más járandósággal tudják magukhoz vonzani és megtartani a munkatársakat.

Tóthné Harasztovics Gyöngyi szerint:

„Számunkra munkáltatóként ez azért is fontos, mert igyekszünk olyan csomagot összeállítani, ami a munkavállalóknak az elköteleződését erősíti. Ebbe többször bevonjuk őket is, hogy véleményt nyilváníthassanak. Ugyanakkor a másik fontos dolog, hogy munkáltatóként a költség oldalt is figyelnünk kell, és szintén fontos tényező, hogy mi azokra a béren kívüli juttatásokra fókuszálunk, ahol a bérhez képest kedvező adózás vagy kedvezőbb adózás érhető el.”

Dr. Gyöngyösi-Homik Katalin is azt gondolja, hogy az alkalmazottaknak nemcsak a bért, hanem az egyéb juttatásokat is fontos figyelembe vennie és mérlegelnie. „…mi is próbálunk mindig olyan juttatási csomagot összerakni, ami ugye vonzó a munkavállalóknak, és mindig figyeljük az adott jogszabályokat, jogszabályi változásokat is, annak alapján kiválasztani azokat a juttatásokat, ami a munkavállalónak is jó, illetve a munkáltatónak is megéri ezeket juttatni.”

Fata László felhívta a figyelmet, hogy amikor a munkáltató elkezd a juttatásokkal foglalkozni, akkor fontos lépés, hogy végig gondolja, miért is csinálja ezt.

„Tehát miért dolgoznánk ezzel pluszba? (…) ezzel majd márkát fogunk építeni, alacsonyabb lesz a költség, több értéket tudunk adni a munkatársaknak. Nagyon sokszor úgy tudunk több értéket adni,(…) hogy esetleg pénzbe se kerül nagyon a munkáltatónak.”

Azaz, béren kívüli juttatást adni, a dolgozóknak és a szervezetnek is ugyanúgy megéri. Mert motivál, fokozza el elköteleződést, megkülönböztet a versenytársaktól és csak minimális költségbe kerül. Azonban nem mindegy, hogy mit adunk és milyen feltételek mellett.

 

Mit tegyünk a béren kívüli juttatások bevezetésekor?

 

Egy új juttatás bevezetése nem attól lesz sikeres, hogy „jól hangzik” vagy hogy más cégnél működik. Ha nincs mögötte valós igényfelmérés, átgondolt cél és megfelelő kommunikáció, könnyen fordítva sülhet el. Félreértéseket, elégedetlenséget vagy épp kihasználatlan lehetőségeket szülhet. A béren kívüli juttatások csak akkor érik el a kívánt hatást, ha azok valóban illeszkednek a szervezet kultúrájához és a munkavállalók igényeihez.

Tóthné Harasztovics Gyöngyi úgy gondolja, hogy ezeket mindig jó alaposan elő kell készíteni, időt kell hagyni a felkészülésre és figyelni kell a munkavállalói preferenciákra.

„Nem véletlenül szoktunk munkavállalói kérdőíveket is alkalmazni, amikor a benefit portfóliónkat fel szeretnénk mérni, hogy a kollégáktól is minél több hiteles visszajelzést kapjunk. (…) azon kívül, hogy meg szoktuk kérdezni a munkavállalókat, (…) mi mindig dolgozunk benchmark adatokkal. A telekommunikációs piachoz mérjük magunkat és a benchmark adatokból is szoktunk jó ötleteket kivenni.”

Dr. Gyöngyösi-Homik Katalin a bevezetéssel kapcsolatban elmondta, hogy nem elég a szűk céget nézni, hanem a korfát, a dolgozók földrajzi elhelyezkedését, a trendeket és a világban zajló eseményeket is figyelembe kell venni.

„Nálunk is ugye elég erős a munkavállalói érdekképviselet, tehát időnként tőlük is kapunk egyébként kérdéseket, és hogyha azt látjuk, hogy valami iránt egyre nagyobb az érdeklődés, hogy ugye valami köré egyre több kérdést kapunk, akkor azt is például.”

Egy-egy cafeteria bevezetéséhez elengedhetetlen a megfontolt döntés és a meghatározott cél is. Fata László szerint:

„Én azt gondolom, hogyha nincs ez átgondolva, (…) akkor a fölösleges munka meg a pénzköltés csak az egyik szintje annak, ami probléma lehet. A másik, hogy akár így taszíthatja a munkatársakat, vagy rossz érzéssel töltheti el, (…) tehát nagyon sokszor, ha a munkavállalók igényei mellett elmegy ez, azt látom, hogy még így össze is zavarhatja meg bosszanthatja őket. (…) ami fontos a juttatás bevezetéshez, hogy találjuk ki a munkáltatói oldalról a célját.”

Ahogy elmondta, ez a cél lehet például többet adni kevesebb pénzből, vagy a dolgozók fizikai igényeinek a kielégítése. Megtudni, hogy mikre költenek a munkavállalók, milyen problémáik vannak, amit a juttatással a munkáltató meg tud oldani, illetve milyen vágyaik vannak, amik ezáltal teljesülhetnek.

Nem utolsó sorban pedig nemcsak a bevezetés, hanem a béren kívüli juttatások fenntarthatósága is fontos. Jól működik-e? Szeretik a munkavállalók? Kihasználják vagy eredménytelen próbálkozás az egész?

 

Hogyan tudjuk ezeket naprakészen tartani, milyen juttatásokat alkalmazhatunk sikerrel vagy egyáltalán mi számít béren kívüli juttatásnak? Ezt mind megtudhatod a 27. adásból, ahol a vendégek saját tapasztalatokat és hasznos gondolatokat osztottak meg velünk a témában, amit érdemes meghallgatni. Tekintsd meg a tudástárban itt.