A munkajog szabályozza a munkáltató és munkavállaló viszonyát. Fontos része a munkaszerződés megkötése és betartása.

HR-es munkajogi kérdések – Hol találunk hiteles választ és szakértői segítséget? 

okt 2, 2024 | Adásban

A HR-es munkajogi kihívásokat a jogszabályok pontos ismeretével és alkalmazásával oldhatjuk meg. De honnan szerezhetünk megbízható, naprakész információkat, ha egy-egy kérdés túlmutat a rutinfeladatokon és a tudásunkon? Kihez fordulhatunk, ha szakértői segítségre van szükség?  

2024-ben a vállalatok olyan komolyabb kihívásokkal is szembesültek, mint például a drasztikus munkaerőhiány, a külföldiek foglalkoztatása, a digitalizáció kérdésköre vagy a visszaélés bejelentésnek a szabályozása. Ez derült ki a HR Terasz munkajogi kérdések megoldásáról szóló adásából, illetve, hogy: 

  • hol juthatunk hozzá megbízható információkhoz, ha elakadtunk 
  • adott esetekben mely szakember segítségét kell igénybe vennünk 
  • mire figyeljünk, amikor tanácsadót választunk. 

Ezeket a kérdéseket Fata László moderálásában olyan szakemberek válaszolták meg, mint Ács László (HR szakértő, GEWAR CEE Kft.), dr. Máriás Attila (munkaügyi szakértő, ügyvéd, munkajogász) és Erzse Tibor (CEO – OLM rendszerek). 

Nézz bele az adásba ebben a videóban:

Ha hiteles információkra van szükségünk

Nagyon fontos, hogy elsősorban megbízható szakértői véleményekre és naprakész elemzésekre támaszkodjunk. dr. Máriás Attila szerint ilyen forrás lehet például a HR Terasz szakmai közössége, ahol mindig szakmailag kiváló vendégek osztják meg velünk a tudásukat, valós tapasztalatokat és hozzáértést megmutatva.

„De természetesen vannak szaklapok, vannak előadások, szakkönyvek, amiket egyébként illik folyamatosan frissíteni, illetve ezeket átnézni. Hogyha van rá kerete egyébként az adott cégnek, akkor természetesen tud szakértő, tehát HR tanácsadót, munkaügyi tanácsadót vagy jogi irodával együtt dolgozva, egy ügyvéddel vagy munkajogásszal konzultálni az adott kérdéskör tekintetében…” 

Megemlítésre került a közösségi média is, melyhez Erzse Tibor hozzáfűzte, hogy az interneten sok esetben médiás anyagokkal lehet találkozni, amit szakértelemmel kell olvasni. Annak érdekében viszont, hogy egy cég a szervezetre vonatkozó testreszabott információhoz tudjon jutni , ahhoz egy szakembernek először is meg kell ismernie a működését. Mert soha nem mindegy, hogy milyen iparágú, tevékenységű és tulajdonú vállalatról van szó. 

Az interneten való körültekintő információszerzésre Ács László is felhívta a figyelmet, és arra is, hogy a cégeknek szükségük van a már kialakult, jó gyakorlatokra a problémáik megoldásához. De ugyanúgy szükségük lenne például egy benchmark központra is. 

Hogy mi ennek a lényege és milyen fontos gondolatokat hallhatunk még az információszerzésről? Az az adásból kiderül.  

Azonban, ha nem találunk megoldást az említett forrásokból, amikor speciálisabb eset lép fel, akkor vajon kihez fordulhatunk segítségért? 

Melyik szakember lesz a megfelelő számunkra és mire figyeljünk a választás során?

Mindig az adott kihívás határozza meg, hogy kire lesz szükségünk, ki tud nekünk segíteni. Munkajogász, munkaügyi szakértő vagy egy HR szakértő? Ehhez jó, ha tudjuk, hogy mi a különbség a három szakértő között. dr. Máriás Attila ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy:

„Amit fontos külön választani, van maga a klasszikus jogi tanácsadás meg van a munkaügyi tanácsadás. A munkaügyi tanácsadás egy picit holisztikusabb dolog, ami alatt azt értem, hogy egy munkaügyi tanácsadónak mint amilyen egyébként a Tibor, mint amilyen egyébként a László, alapvetően értenie kell a munkajoghoz, a TB-hez meg a HR-hez egyidejűleg, ezt várják el egyébként az ügyfelek.

Egy jogásznál vagy egy ügyvédnél, ha ezekhez ért, az egy plusz, az egy előny, de alapvetően nem várják el, és általában egy ügyvéd az mondjuk elkészíti a munkaszerződést, elkészíti a munkajogi dokumentumokat, és hogyha van jogvita, akkor azokban közreműködik,…” 

Erzse Tibor a különbségeket úgy magyarázta el, hogy egy ügyvéd, munkajogász a papírokkal foglalkozik (pl. szerződésírás, javítás vagy munkaköri leírás), egy munkaügyi szakértő a számokban tud segíteni (pl. munkaidő adatokban), és egy HR szakértő a munkaügy mellett a szervezettel is foglalkozik. 

Természetesen, a kiválasztásnál olyan egyéb dolgokra is oda kell figyelni, mint a kölcsönös szimpátia, a szaktudás, a tapasztalat és a hozzáértés, amit mind a hárman megemlítettek, és amit az adásban bővebben ki is fejtettek. 

Sőt, nagyszerű példákkal, valós tapasztalatokkal és még sok-sok hasznos információval tették gazdaggá a munkajogi kérdések megoldásának témáját. Ha te is vinnél el belőle néhány fontos gondolatot, akkor nézd vissza az adást. 

 

 

Tekints meg az élő adást vagy olvasd el a teljes szöveges kivonatot a tudásátárban! Ha még nem regisztráltál akkor kattints a gombra.

HR folyamatok a gyakorlatban -szakmai est, borkostoló, networking - HR Terasz klubesemény