Tehetségmenedzsmenttel a legjobb munkaerő megtartásáért

máj 13, 2025 | Fókuszban

A munkaerőhiány és a fluktuáció szinte állandó kihívást jelent, és sok szervezet még mindig nem tudja pontosan, hogyan találja meg és tartsa meg a legjobb embereit, ami pedig végső soron a vállalat általános teljesítményére is komoly hatást gyakorol. Erre ad megoldást a tehetségmenedzsment.

A McKinsey 2018-as kutatása szerint azok a cégek, amelyek tudatosan foglalkoznak a talent menedzsmenttel, szinte biztosan jobban teljesítenek a versenytársaiknál. Hiszen, ha minden flottul megy, akkor könnyű magától értetődőnek venni a jó munkaerőt, azonban ha megtanuljuk előtérbe helyezni az embereket és alkalmazzuk a tehetségmenedzsmentet, azzal következetesen javíthatunk a cég teljesítményén, ezáltal versenyelőnyt biztosítva még a legnehezebb időkben is.

 

Mi az a tehetségmenedzsment?

 

Manapság, nem elég csak hirdetni és reménykedve várni, hogy a jó munkaerő a cégünkre talál. Ideje, hogy megtanuljunk belülről is építkezni. A tehetségmenedzsment, vagy angolul talent management egy olyan stratégia folyamat, melynek célja a legjobb munkaerő megtalálása, fejlesztése, motiválása és megtartása, szem előtt tartva a szervezeti célokat.

A talent menedzsment azért nagyon fontos, mert – ahogy feljebb is említettük – pozitív hatással van a cég teljesítményére, valamint:

  • csökkenti a fluktuációt
  • erősíti a munkáltató márkát
  • kialakít egy pozitív és támogató szervezeti kultúrát
  • előmozdítja az innovációt
  • fejleszti az alkalmazotti készségeket
  • segít elkerülni a toborzással járó felesleges költségeket
  • javítja a munkaerő megtartásának arányát
  • fejleszti az alkalmazottak készségeit
  • gyorsítja az utánpótlást.

 

Hogyan hozhatunk létre hatékony tehetségmenedzsment stratégiát?

 

Fontos megjegyezni, hogy a talent menedzsment nem egy egyszeri feladat. Ez egy folyamat, mely minden szervezetnél egyedi lesz, a saját üzleti céljaihoz igazodva. Ezért sincs rá egy meghatározott recept. Viszont egy általános útmutató segít, hogy milyen lényegesebb lépéseket érdemes figyelembe venni egy jó tehetségmenedzsment stratégia létrehozásához.

Szervezeti igények, célok feltérképezése – Mindenekelőtt határozzuk meg, mit szeretnénk elérni, mik a prioritásaink, és hogy az alkalmazottak ebben hogyan tudnak segíteni. Mérjük fel, hol vannak hiányosságaink, milyen kompetenciákra, akár új pozíciókra van szükségünk a jövőben. Kik azok az emberek, akiket érdemes megtartani és fejleszteni, és milyen új munkaerőt kell felvenni?

Tehetségek azonosítása – Ha tudjuk, hogy kiket keresünk, akkor azonosítsuk a jelenlegi kollégáinkat, akik megfelelhetnek ezen igényeknek. Ezt megtehetjük például teljesítményértékeléssel vagy vezetői ajánlások útján is.

Tehetségek toborzása és kiválasztása – A szükséges készségeket új munkavállalók személyében is biztosíthatjuk. Ekkor fel kell kutatnunk, toboroznunk az ideális jelölteket, majd a megfelelő módszerrel kiválasztani őket, pl. hagyományos állásinterjúval, személyiségtesztekkel, szituációs gyakorlattal.

Fejlődési lehetőségek biztosítása – Fontos, hogy hangsúlyt fektessünk a munkavállalóink folyamatos fejlesztésére. A különböző képzési programokkal hozzájárulunk a dolgozók szakmai fejlődéséhez és elégedettségéhez, aminek a megtartásban nagy szerepe van.

Megtartási stratégia kialakítása – Az alkalmazottak akkor maradnak egy cégnél, ha értékesnek és jól érzik magukat. Ezt különböző megtartási eszközökkel érhetjük el, pl. versenyképes juttatással, rugalmas munkavégzéssel, előrelépési, fejlődési lehetőséggel vagy rendszeres és minőségi visszajelzéssel.

Utódlástervezés – A tehetségmenedzsment egyik kulcsfontosságú lépése, hogy előléptessük azokat az embereket, akik még nagyobb felelőséggel még nagyobb értéket képviselnek a cégben. Mert a fő cél, hogy a vállalat ne függjön a kulcsembereitől. Fontos, hogy legyenek olyan emberek, akik a helyükbe tudnak lépni, ha eljön az ideje.

Mérés, finomhangolás –  A stratégia elengedhetetlen része a mérés. Vizsgáljuk meg a céljainknak megfelelő mutatókat, hogyan alakultak, ami lehet akár az alkalmazottak teljesítménye vagy a fluktuációs arány, de kérhetünk visszajelzést akár a kollégáktól is. Az eredmények alapján tudjuk finomhangolni, ha valami nem az elvárt módon teljesített.

 

Bár a tehetségmenedzsment folyamatának irányítása nagy kihívást jelenthet a HR szakembereknek, mégis az egyik legértékesebb stratégia lehet a szervezet számára. Hiszen a legjobb tehetségek megtartása, megfelelő helyen és időben történő alkalmazása segít a vállalat céljainak megvalósításában.