Visszatérés a munkába – A HR szerepe a nyár utáni motiváció fenntartásában
A nyár utáni visszatérés a munkahelyre nemcsak a munkavállalók számára jelent kihívást, hanem a HR számára is egy fontos időszak. Motiválni, segíteni a dolgozókat, hogy újra lendületbe kerüljenek, bizony okoz némi fejtörést. De a megfelelő stratégia és támogatás révén sikerülhet, hogy a dolgozók gyorsabban visszatérjenek a munka világába, motiváltak, produktívak legyenek és mindez az év további részébe is fennmaradjon.
Többek között erről is szó volt a HR Terasz szeptemberi első adásában, ahol dr. Blaski Judit (EMEA HR Director, Support Services Group Europe Zrt.), Kaszás Helga (People and Culture igazgató, METRO Kereskedelmi Kft.) és Fata László (moderátor) folytattak eszmecserét.
Nézz bele az adásba ebben a videóban:
Kell-e a HR-nek tudatosan készülnie arra, hogy segítse a dolgozók zökkenőmentes visszailleszkedését a nyaralás után?
Mivel a nyári pihenésből a munkavállalók lassabban térnek vissza a korábbi produktivitási szintjükre, ezért a HR-nek fontos szerepe van abban, hogy felismerje és segítse ezt az átmeneti időszakot. Erre a vezetők figyelmét is fel kell hívnia, akik ezáltal szintén megfelelően tudják támogatni a csapattagokat, hogy felvegyék újra a munka ritmusát.
dr. Blaski Judit elmondta, hogy náluk ebben a HR nagyon proaktív, magukhoz vonták ezt a feladatot, szeretik szervezni az ehhez kapcsolódó programokat és szeretik ösztönözni a kollégákat is a munkavállalók visszazökkentésére. Sőt, olyan visszajelzést kaptak:
„…erre azért igény is van, tehát a leaderek is hálásak, hogy ebben támogatjuk őket…”
Kaszás Helga szerint is a HR-nek mindenképpen foglalkozni kell azzal, hogy a dolgozókat visszasegítsék a munka világába. Úgy gondolja:
„…amiből soha sincsen elég és nem tud elég lenni, az a humán fókusz.”
Hiszen fontosnak tartja, hogy odafigyeljünk egymásra, beszéljünk egymással, és hogy a csapatok fizikálisan is együtt tudjanak lenni.
„…az együttműködés szempontjából elengedhetetlen az, hogy a HR mondjuk milyen mandátummal illetőleg milyen feladatokkal érkezik és hogyan tudja tényleg mozgatni a csapatot.”
Azonban a munka lendületét nemcsak beindítani szükséges, hanem azt fönn is kell tudni tartani. Főleg, ahogy egyre jobban belemegyünk az őszbe, felvetődik a kérdés:
Hogyan tudjuk megtartani a dolgozók motivációját?
Ezzel kapcsolatban Kaszás Helga úgy nyilatkozott, hogy náluk például minden hónapban vannak meetingek, ahol kávé és csipegetnivaló mellett beszélik át a dolgokat, ami fenntartja az „együtt vagyunk” érzést.
dr. Blaski Judittól pedig megtudhattuk, hogy bár a meglévő csapatépítő események mellé nem tudnak még pluszban folyamatosan programokat szervezni, és jutalmakat osztogatni, ezért arra ösztönzik a lokális csapatokat, hogy ők maguk szervezzenek alkalmakat, amikor együtt lehetnek, például egy közös kirándulást.
Továbbá idén tervben van náluk például e-bike-ok kihelyezése a telephelyekre, amit a dolgozók használhatnak a munkahelyen, illetve további terveik is vannak ezzel, amit az adásban bővebben kis is fejt.
A hölgyek által említett módszereken kívül fontos még:
– a folyamatos elismerés és visszajelzés
– a fejlődési lehetőségek biztosítása
– a munka és a magánélet közötti egyensúly megőrzésének támogatása
– a közös célok rendszeres kommunikációja.
Ezek mind segítenek abban, hogy a kollégák együtt, lelkesedéssel folytassák a közös munkát a nyári időszak után is.
Az adásban még szó esett arról is, hogy mik a tapasztalatok, hogyan jönnek vissza a kollégák a nyári szabadságokról, illetve mit tehetnek a munkáltatók a minél gyorsabb visszazökkenésért. Tehát mindenképp nézd vissza az adást, mert tele van olyan értékes információkkal, amely a ti cégeteknél is fellendülést hozhat.
Tekints meg az élő adást vagy olvasd el a teljes szöveges kivonatot a tudásátárban! Ha még nem regisztráltál akkor kattints a gombra.